
Sakramenty

Chrzest
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia duchowego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1213)
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek przygotowań, datę chrztu dziecka należy ustalić z duszpasterzem.
-
Zgłaszając się do odpowiedniego biura parafialnego należy przynieść akt urodzenia dziecka.
-
Zgłoszenie chrztu dziecka powinno nastąpić najpóźniej na 4 tygodnie przed planowaną datą chrztu.
Warunki stawiane kandydatom na rodziców chrzestnych:
-
ukończony 16 rok życia
-
być katolikiem, który przyjął sakrament bierzmowania
-
prowadzić życie zgodne z wiarą i nauką Kościoła (zadań rodzica chrzestnego nie mogą pełnić osoby, które np. żyją w związku niesakramentalnym)
-
nie mogą nimi zostać biologiczni rodzice dziecka
Rodzice chrzestni zobowiązani są dostarczyć odpowiednie zaświadczenie od swojego duszpasterza (wyjątkami są chrzestni mieszkający w Belfaście lub Ballymenie)
Rodzice planujący chrzest dziecka w Polsce proszeni są o kontakt z polskim duszpasterzem w Belfaście najpóźniej na 3 tygodnie przed planowaną datą podróży do kraju.

Bierzmowanie
Przez sakrament bierzmowania [ochrzczeni] jeszcze doskonalej wiążą się z Kościołem i obdarzani są szczególną mocą Ducha Świętego, i w ten sposób jeszcze bardziej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony. (Sobór Watykański II, Lumen gentium, 11)
-
Zapisy na katechezę odbywają się we wrześniu.
-
Katecheza trwa do marca/kwietnia (termin zakończenia spotkań zależny jest od terminu udzielania bierzmowania w konkretnej parafii)
-
Wymagane dokumenty: akt chrztu kandydata do bierzmowania
-
Sakrament bierzmowania udzielany jest na Mszy św. odprawianej w języku angielskim. Polskojęzyczni kandydaci dołączeni są do kandydatów z lokalnej wspólnoty. Nie ma osobnej Mszy św. w języku polskim.
Po przyjęciu sakramentu bierzmowania do parafii chrztu kandydata wysyłane jest odpowiednie zaświadczenie.
Szczegółowe informacje na temat świadka bierzmowania, wyboru patrona, itp. omawiane są na katechezie.

Eucharystia - Pierwsza Komunia Święta
Chrystus, przechodząc z tego świata do Ojca, dał nam w Eucharystii zadatek swojej chwały; udział w Najświętszej Ofierze upodabnia nas do Jego Serca, podtrzymuje nasze siły w czasie ziemskiej pielgrzymki, budzi pragnienie życia wiecznego i już teraz jednoczy nas z Kościołem niebieskim, ze świętą Dziewicą Maryją i wszystkimi świętymi. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1419)
Msze święte w języku polskim odprawiane są:
-
Belfast – niedziela, godz. 9.00 oraz 19:00 (St. Anthony's Catholic Church)
-
Ballymena – niedziela, godz. 16.00 (All Saints R C Church)
-
Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnej także na pozostałe dni tygodnia, jednakże Msza św. będzie wówczas odprawiona w języku angielskim
-
Jest możliwość zamówienia zbiorowych intencji Mszy św. prymicyjnych, które będą odprawione przez nowowyświęconych księży chrystusowców. Szczegóły u ks. Włodzimierza.
-
Osoba pragnąca przyjąć Komunię św. powinna znajdować się w stanie łaski. Natomiast osoba mająca świadomość, że popełniła grzech śmiertelny, przed przyjęciem Komunii powinna przystąpić do sakramentu pokuty i otrzymać rozgrzeszenie.
Przygotowanie do I Komunii Świętej
-
Zapisy na katechezę odbywają się we wrześniu.
-
Przygotowanie do I Komunii trwa do maja.
-
W ramach katechezy dzieci są przygotowywane także do sakramentu pokuty (spowiedź)
-
Po ukończeniu przygotowania, dzieci, które zamierzają przystąpić do I Komunii w Polsce, otrzymują odpowiednie zaświadczenie.
-
Katecheza do I Komunii ma miejsce w kościele św. Antoniego (Belfast)
-
W katechezach dzieci uczestniczą OBOWIĄZKOWO w obecności rodziców lub wyznaczonych przez nich opiekunów
-
Wymagane dokumenty: akt chrztu dziecka

Sakrament pojednania i pokuty
Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i jednocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu przez grzech zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwami. (Sobór Watykański II, Lumen gentium, 11)
-
Sakrament pokuty sprawowany jest w niedziele przed Mszą św.
-
Godziny, w których można przystąpić do spowiedzi: Belfast w niedziele – od 8.30 do 8.55 oraz od 18:30 do 18:55, Ballymena w niedziele – od 15.20 do 15.55
-
Istnieje możliwość umówienia się na spowiedź w terminie innym niż w/w
-
Przed przystąpieniem do spowiedzi należy uczynić rachunek sumienia
-
„Na spowiedzi penitenci powinni wyznać wszystkie grzechy śmiertelne, których są świadomi po dokładnym zbadaniu siebie” (Sobór Trydencki, DS 1680)

Małżeństwo
Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowanej ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu. (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1055, §1)
-
Wymagane dokumenty:
-
dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty)
-
rozszerzona metryka chrztu (nie może być wydana wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu)
-
zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim
-
wyrok sądu kościelnego (w przypadku stwierdzenia nieważności małżeństwa), akt zgonu współmałżonka (gdy jedna ze stron jest wdową/wdowcem), oryginał zawarcia kontraktu cywilnego (jeśli wcześniej miało to miejsce), decyzja sądu (w przypadku orzeczenia rozwodu)
-
tzw. affidavit – dokument złożony pod przysięgą w obecności świadka stwierdzający stan wolny narzeczonego/narzeczonej
-
ponadto w czasie spisywania protokołu wymagane są następujące dane: data i miejsce ślubu (wezwanie parafii, w której będzie udzielony sakrament małżeństwa oraz na terenie której diecezji znajduje się wskazana parafia), imię i nazwisko proboszcza danej parafii, dane świadków ślubu (imię, nazwisko, adres zamieszkania), adresy zamieszkania narzeczonego i narzeczonej od chwili ukończenia 18 roku życia do dnia spisania protokołu (dla każdej ze stron oddzielnie)
-
-
Po spisaniu protokołu dokumenty zostaną wysłane do kurii biskupiej w Belfaście, a dalej do właściwej kurii w Polsce. Stamtąd natomiast dokumenty są przekazane do parafii, w której zostanie zawarty sakrament małżeństwa.
-
W przypadku, gdy do parafii zawarcia sakramentu małżeństwa na 3 tygodnie przed planowaną datą ślubu nie trafią wysłane dokumenty, narzeczeni proszeni są o kontakt z duszpasterzem, z którym spisywany był protokół
-
Diecezja Down and Connor pobiera opłatę administracyjną w wysokości £10.00 w celu pokrycia kosztów przesyłki. Opłata ta jest uiszczana przez narzeczonych w dniu spisania protokołu.