top of page

Bractwo Świętego Szkaplerza

Bądź pozdrowiona, Maryjo, wzorze przyjmowania woli Bożej

Szkaplerz jest wierzchnią częścią habitu w niektórych zakonach w postaci szerokiego płata materiału z otworem na głowę, takiego samego z jakiego uszyta jest tunika i zazwyczaj w tym samym co ona kolorze. Nazwa pochodzi od łacińskiego „scapula” ramiona, barki, plecy.

Szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel jest to znak wyrażający macierzyńską miłość Maryi oraz nasze przyjęcie i odwzajemnienie tej miłości.

Pierwotnie była to szata wierzchnia, którą mnisi przywdziewał na habit zakonny w czasie ręcznej pracy. Osoby świeckie przyjmują szkaplerz w postaci dwóch prostokątnych kawałków materiału połączonych tasiemką i opadających na piersi i plecy. Istnieje także forma medalika szkaplerznego.

Podstawą nabożeństwa szkaplerznego jest potwierdzone przez Kościół objawienie z XIII w., dzięki któremu szkaplerz stał się znakiem matczynej opieki Maryi wstawiającej się za nami przed Bogiem na drodze naszego wiecznego zbawienia.

Św. Szymon Stock, Generał Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. miał objawienie Matki Bożej. Usłyszał wówczas: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego."

Szkaplerz wyraża pragnienie naśladowania Maryi, Jej stylu życia i cnót, szczególnie cnoty czystości przeżywanej według własnego stanu.

Noszący zobowiązuje się do naśladowania cnót Matki Bożej, noszenia szkaplerza dzień i noc i czynienia dobra na wzór Niepokalanej.

Obietnice Matki Bożej dla noszących szkaplerz:

  • Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zazna ognia piekielnego.

  • Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci.

  • Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony z czyśćca w sobotę po swej śmierci.

  • Ci, którzy przyjęli szkaplerz, są złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc: we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, odpustach, modlitwach, postach itp.


Opiekunka grupy: Magdalena Martoń

kontakt

cell.: ‭+44 7842 639706‬

email: magdalenamarton76@gmail.com

bottom of page